Šrot Metoda

Šta je Šrot metoda, kada se ona primenjuje i kome je namenjena ?

Šrot metoda je nastala u Nemačkoj 1920. godine. Ime je dobila po autoru Katarini Šrot (1894-1985) koja je i sama imala skoliozu te je na sebi osetila problem i postavila osnove funkcionalne dijagnostike i terapije. Ona nije bila fizioterapeut već profesor švedske gimnastike. Njena ćerka Krista Lenert-Šrot, fizioterapeut, je dalje unapredila ovu metodu koja je postala standard nehirurške terapije skolioza u Nemačkoj. Reč je o konceptu koji je priznat kao najpotpunija metoda procena skolioze, klasifikacije i načina vežbanja.

Šrot metoda je trodimenzionalni način vežbanja uz pomoć kog se koriguje kičmeni stub. Jedan od ključnih elemenata tretmana je rotaciono disanje. Trudimo se da smanjimo opterećenje tamo gde je ono jače i da održimo balans između jedne i druge strane. Cilj nam je da se zaobiđe operacija.

Deformiteti kičmenog stuba spadaju u najčešće zdravstvene tegobe sa kojima se suočavaju deca školskog uzrasta, ali mogu biti prisutni i kod odraslih. Prema statistici, više od 15% učenika u Srbji ima neki deformitet kičme. Ekspanzija ovog problema nastala je usled slabije pokretljivosti i nepravilnog držanja tela koje je prisutno kod oko 19% dece školskog uzrasta.